W życiu każdego rodzica pojawia się taki moment, że szkrab, który dopiero co przewracał się z boku na bok, zaczyna pełzać, raczkować, a następnie przemieszczać po całym mieszkaniu. To etap, gdy maluch powodowany naturalną ciekawością z entuzjazmem chce poznawać wszystkie zakamarki. Jak przygotować dom, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy?

Jedną z najpilniejszych czynności jest zabezpieczenie gniazdek elektrycznych – małe dzieci uwielbiają wkładać palce lub inne przedmioty w rozmaite otwory czy szpary. Najprościej kupić w sklepie elektrycznym lub hipermarkecie budowlanym zaślepki, które należy włożyć do kontaktu. Wyjmuje się je za pomocą sznureczka, specjalnego kluczyka, albo podważając. Dobrym pomysłem na etapie urządzania mieszkania jest zamontowanie kontaktów z przesłoną otworów prądowych – to sprytne rozwiązanie, ponieważ zasłonki same ustępują, gdy wkładamy bolce wtyczki do kontaktu. Otwierają się jednak dopiero w chwili nacisku na obie dziurki, a zatem gdy dziecko będzie próbowało włożyć kredkę czy widelec w jeden otwór, osłona nie uchyli się i dziecku nic nie grozi.


W kuchni korzystamy z płyt ceramicznych, indukcyjnych lub z palników gazowych. Przy zakupie płyty i piekarnika dobrze jest wybrać model, który ma pokrętła z blokadą – dziecko nie może ich w łatwy sposób samodzielnie przekręcić.


Nowoczesne kuchnie elektryczne, które nie mają mechanicznych pokręteł, są wyposażone w przycisk, który blokuje pola grzewcze. Trzeba pamiętać, aby płyta była zawsze zablokowana, gdy w pobliżu przebywają dzieci. Staraj się gotować na tylnych palnikach. Możesz także kupić osłonę płyty kuchennej, która zabezpieczy dziecko przed stojącymi na niej gorącymi naczyniami.


Trzeba pamiętać, aby nigdy nie zostawiać podłączonego do prądu żelazka, suszarki czy tostera. Koniecznie chowaj urządzenia, których w danej chwili nie używasz. Zwiń także starannie przewody, aby dziecko nie zaplątało się w nie, albo nie pociągnęło, ściągając na siebie jakiś sprzęt.


Gdy maluch zaczyna już trochę rozumieć, należy mu cierpliwie tłumaczyć, czym jest prąd oraz jak może być niebezpieczny. Jeśli wyjaśnimy dziecku, jak działa kontakt czy włącznik światła, zaspokoimy jego ciekawość i zmniejszymy niebezpieczeństwo, że sam będzie chciał odkryć ich działanie.