Bociany są od wieków nieodłącznym elementem naszego krajobrazu, ciesząc się powszechną sympatią i szacunkiem. Od kilkuset lat zakładają gniazda w pobliżu osad ludzkich. Ta koegzystencja trwa nieprzerwanie do dziś, mimo znacznych zmian w środowisku. Coraz mniej jest bowiem domów krytych słomą, tradycyjnych kominów, czy wolnostojących rozłożystych drzew, na których niegdyś bociany chętnie budowały gniazda.

Gdy po zakończeniu II wojny światowej nastąpiła intensywna elektryfikacja polskich wsi, nieodzownym elementem krajobrazu stały się przewody i słupy energetyczne. Na tyle wrosły w otoczenie, że nieszczególnie zwracamy na nie uwagę, natomiast dla wielu gatunków ptaków stały się miejscem bytowania, odpoczynku czy życiowych rytuałów.

Trudno się dziwić, skoro sieć energetyczna jest niemal wszędzie. Słupy są łatwo dostępne, wysokie i skutecznie chronią ptaki przed nielotnymi drapieżnikami. Dodatkowo, wzdłuż sieci, pozostawiony jest dla bezpieczeństwa pas wolnej przestrzeni, która zapewnia dobry widok na okolicę oraz gwarantuje swobodny start i lądowanie. Ptaki drapieżne mają stąd doskonały widok na okolicę i mogą wypatrywać potencjalnych ofiar. Dla wielu ptaków to także miejsce spotkań, skąd całymi chmarami ruszają w drogę np. do ciepłych krajów.

Słupy energetyczne stały się także szczególnie atrakcyjne dla bociana białego. Ponad 60% populacji tych ptaków buduje na nich swoje gniazda. Wiadomo, że przebywanie w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Ptaki niekoniecznie zdają sobie z tego sprawę. Dlatego energetycy podejmują szereg działań na rzecz bezpieczeństwa bocianów.

W spółce TAURON Dystrybucja wszystkie działania na rzecz bocianów realizowane są w ramach akcji „Bociany TAURONA”.

Jak energetycy pomagają bocianom?

  • Zabezpieczają gniazda zbudowane bezpośrednio na słupach energetycznych, umieszczając je na specjalnych stalowych platformach i separując tym samym od przewodów, którymi płynie prąd.

  • Porządkują gniazda, ściągając nadmiar naniesionego materiału oraz śmieci, resztki pokarmu, aby przerośnięte budowle nie przewróciły się na linie energetyczne zagrażając ptakom, otoczeniu i dostawom prądu.

  • Energetycy TAURON Dystrybucja wspierają akcję obrączkowania. Bez ich udziału ornitolodzy nie mieliby dostępu do gniazd na słupach energetycznych. Praca na sieci wymaga specjalnych uprawnień do pracy na wysokości i na sieci elektroenergetycznej, dochowania skomplikowanych procedur bezpieczeństwa oraz posiadania stosownego doświadczenia i wiedzy z zakresu energetyki. Wszystkie te warunki i wymagania spełniają, jako nieliczni, energetycy, którzy dodatkowo dysponują specjalistycznym sprzętem umożliwiającym bezpieczne dostanie się na sam wierzchołek prawie 10-metrowego słupa.

  • Niejednokrotnie interweniują też w nagłych wypadkach, udzielając pomocy bocianom chorym, osłabionym, wyrzuconym z gniazda czy wskutek niekorzystnych warunków pogodowych pozbawionych domostw.

Akcja „Bociany TAURONA” prowadzona jest we współpracy z ornitologami, towarzystwami ornitologicznymi, Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska oraz lokalnymi władzami i mieszkańcami. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa gniazdom i bocianom, a jednocześnie najbliższemu otoczeniu w sąsiedztwie oraz sieci energetycznej, którą do domów, szkół, sklepów, szpitali, miejsc pracy i rozrywki dostarczany jest prąd.

W ramach akcji TAURON Dystrybucja inicjuje i angażuje się też w działania edukacyjne pozwalające lepiej poznać zwyczaje i tryb życia bocianów, a tym samym zwalczać głęboko zakorzenione mity na temat ich zachowań czy sposobu żywienia. Propagując podstawową wiedzę o nich oraz radząc kiedy, do kogo się zwrócić i w jaki sposób udzielić pomocy, np. gdy są ranne czy panują niekorzystne warunki pogodowe, zwiększa się ich szansę na powrót do zdrowia i natury.

Jak pomóc bocianom w potrzebie? Co zrobić, gdy bociany wybudowały gniazdo na słupie energetycznym? – zaglądnij na stronę internetową TAURON Dystrybucja do zakładki poświęconej akcji „Bociany TAURONA”. Podziel się zdobytą wiedzą z najbliższymi.