Na każdym sprzęcie gospodarstwa domowego lub RTV – pralce, lodówce, zmywarce czy telewizorze – widnieje biała naklejka z kolorowymi paskami i literami. To etykieta energetyczna oznaczająca, do jakiej klasy energetycznej należy urządzenie. Ale co dokładnie oznaczają symbole A czy G? Czy warto brać je pod uwagę przy zakupie nowego sprzętu?

Jak najbardziej! Do uzyskania oczekiwanego przez nas efektu użytkowego (np. wyprania 5 kg prania czy zamrożenia 2 kg owoców) różne modele urządzeń, wyprodukowane przez tego samego lub innych producentów, mogą zużyć mniej lub więcej energii. Te, które zużyją jej mniej, są efektywniejsze energetycznie. W Polsce i w całej Unii Europejskiej zostały ustalone standardy w jakich wykonuje się pomiary określające efektywność energetyczną sprzętu AGD i RTV i kwalifikowanie go do odpowiedniej klasy energetycznej. Podstawą do określenia klasy energetycznej może być na przykład zużycie energii na dane zadanie (np. jedno pranie albo zmywanie) lub odniesienie zużycia energii do określonego standardu.

Etykieta energetyczna to naklejka lub tabliczka informująca o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, takich jak zużycie energii, zużycie wody czy poziom hałasu. Etykieta energetyczna umożliwia porównanie ze sobą różnych urządzeń. Im wyższa klasa energetyczna sprzętu, tym jest on bardziej energooszczędny. W państwach Unii Europejskiej urządzenia AGD oraz źródła światła muszą być zaopatrzone w etykiety energetyczne. Etykieta powinna się znajdować na zewnątrz urządzenia, z przodu lub na górze. Wymagane jest, aby była ona wyraźnie widoczna.

Pierwsze etykiety energetyczne zostały wprowadzone w latach 90. XX w. Większość produkowanych wtedy urządzeń należała do klasy energetycznej E, jednak szybki postęp technologiczny sprawił, że nowocześniejsze i bardziej wydajne urządzenia zaczęły osiągać coraz wyższe klasy. Gdy skala się wyczerpała, ponad najwyższą klasę A dodano kolejne: A+, A++, A+++.

Ponieważ branża AGD nadal dynamicznie się rozwija, Unia Europejska zdecydowała o konieczności modyfikacji etykiet i powrocie do pierwotnej skali od A do G. Dzięki eliminacji plusów na etykiecie, nowe etykiety są bardziej czytelne dla konsumentów, a przeskalowanie zapewnia miejsce na dalsze innowacje w przyszłości.

Na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach i monitorach nowe etykiety obowiązują od 1 marca 2021 r., a na lampach i innych źródłach światła od 1 września 2021 r. Wdrożenie zmian nie dotyczy wszystkich grup produktowych objętych etykietowaniem. Lista produktów z nowymi etykietami będzie sukcesywnie powiększana.

Jak wyglądają nowe etykiety energetyczne?


Przeskalowanie i likwidacja plusów (A+, A++, A+++) – urządzenia przyporządkowano do nowej skali klas energetycznych (A-G). Po likwidacji plusów na etykiecie, modele w najwyższej klasie A+++ zostały przyporządkowane do klasy C lub innej, a modele z klasy A+ nawet do klasy G. Klasy A i B została zarezerwowana dla nowych, najbardziej oszczędnych modeli. Ponieważ producenci ciągle unowocześniają swoje produkty, na rynku mogą pojawić się urządzenia i w tych klasach, jednak w niektórych kategoriach produktów może zabraknąć urządzeń oznaczonych literami A lub B.

Umieszczenie kodów QR – kody na etykiecie przenoszą do internetowej karty produktu w bazie EPREL, w której od 2019 r. są rejestrowane wszystkie modele urządzeń objętych przepisami o etykietach energetycznych. Po zeskanowaniu kodu QR zostaniemy przekierowani do strony internetowej z informacjami konsumenckimi o danym sprzęcie. Linki do takich stron generują i umieszczają na nowych etykietach w kodzie QR producenci lub importerzy.

Dodanie znaków graficznych (piktogramów) obrazujących cechy urządzenia.

Wprowadzenie klas emisji hałasu od A do D.

Nowe zasady wyliczeń parametrów urządzenia w przypadku np. zmywarek i pralek.

Etykieta energetyczna ma pomóc w szybkim i łatwym porównaniu podobnych produktów danego typu i tym samym ułatwić podjęcie decyzji o zakupie konkretnego urządzenia. Etykiety nie tylko pokazują zużycie energii elektrycznej, ale także wody czy poziom emitowanego hałasu.

Naukowcy wyliczyli, że gdyby wszyscy w Europie wymienili starsze, ponad 10-letnie urządzenia na nowe, rocznie zaoszczędzono by aż 20 miliardów kWh energii elektrycznej. Oznacza to, że do powietrza trafiłoby znacznie mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Byłaby to wielka ulga dla środowiska, ale także ogromna oszczędność pieniędzy.

Poniżej prezentujemy etykiety trzech popularnych sprzętów domowych z wyjaśnieniem poszczególnych oznaczeń: