Określenie „prosument” stało się popularne, gdy pojawił się temat odnawialnych źródeł energii. Łączy się je dziś najczęściej z fotowoltaiką. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska (luty 2021r.) mamy w Polsce już ponad 450 tys. prosumentów.

Jeszcze do niedawna określenie „prosument” było mało rozpoznawalne i nie do końca zrozumiałe. Jest tak zwaną „zbitką językową”, powstałą z połączenia dwóch słów „producent” i „konsument”. Po raz pierwszy zostało użyte w latach 70. XX w. w znaczeniu, które obowiązuje także współcześnie. Już wtedy uważano, że rozwój nowych technologii w energetyce sprawi, że konsument energii będzie się stawał coraz częściej także jej producentem. Słowo „prosument” zyskało na popularności wraz z rozwojem „zielonej” energetyki, a jego definicję znajdziemy w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Prosument to ktoś kto wytwarza (produkuje) energię elektryczną, wyłącznie z odnawialnych źródeł energii i zużywa ją (jako konsument) na własne potrzeby, ale może także tę energię magazynować lub sprzedawać.

Zapraszamy do lektury „Przewodnika PROSUMENTA w gospodarstwie domowym”, który został opracowany w ramach Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej przez największe spółki dystrybucyjne i powstał we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki. Znajdziemy w nim wiele praktycznych informacji o tym czym jest fotowoltaika, jak działa, gdzie montować panele fotowoltaiczne i jak o nie dbać. To wiedza przydatna każdemu, kto interesuje się energetyką odnawialną. Ci, którzy zastanawiają się nad montażem paneli, dowiedzą się jak rozpocząć tę inwestycję i jak się do niej przygotować. Jak obliczyć moc paneli i dobrać inwerter, jak instalować panele i przyłączyć całą instalację do sieci energetycznej. Warto poszerzyć swoją wiedzę przed podjęciem decyzji o dołączeniu do grona prosumentów.

Pierwszą część „Przewodnika” można wykorzystać podczas lekcji w klasach 6-8 poświęconych tematom energetyki słonecznej i objaśnieniu uczniom zasady działania paneli fotowoltaicznych.